Испечати

Пилешко во сос од сенф

Пилешко во сос од сенф

Состојки

  • За сосот
  • 4 лажици сенф
  • 2 лажици мајонез
  • За месото
  • 1 супена лажица пченкарно брашно
  • 100 гр лебни трошки
  • 1 јајце
  • 2 парчиња стек
  • 1 супена лажица мешан зачин

Подготовка

Го спремаме сосот од сенф.
4 лажици сенф
2 лажици мајонез
неколку капки лимонов сок
пола китче магдонос
црн бибер по вкус.
Се матат мајонезот со сенфот, па се додава лимоновиот сок.
Се сецка магдоносот на ситно, па се додава во сосот. Се зачинува со црн бибер.
Овој сос можете да го користите и со скара и со свинско месо.
За подготовка на пилешкото,потребно ни е јајце и лебни трошки за поховање.
Месото- стекот добро ќе го исечеме.
Јајцето ќе го зачиниме со мешан зачин, а лебните трошки ќе ги помешаме со една лажица пченкарно брашно.
Месото го валкаме во јајцето, па во презлата со пченкарно брашно и го пржиме во врело масло.
Вадиме на хартија да го впие мрсното.
На здравје