Испечати

Чоколадни мафини

Чоколадни мафини

Состојки

  • 2 јајца
  • 220 гр шеќер
  • 100 гр стопен путер
  • 1.5 лажичка ванила шеќер
  • сол прстофат
  • 4 лажици какао
  • 120 гр брашно
  • 1 лажичка пециво

Подготовка

8 мафини

1. Путерот се топи
2. Јајцата и шеќерот се бијат убава кремаста смеса
3. Се додава се друго и се меша со миксер полека.
4. Се ставаат корпички во калап за мафини.
5. Се истура смесата со лазица во корпите.
6. Се печат во загреана рерна на 200 степени 10 мин. Ќе бидат живи внатре.
7. Се остават убаво да оладат. Кога ќе оладат самите ќе си спаднат и можат да се филоват по вкус, на пример со павлака, сладолед, нутела итн... Повкусни се мафините кога се прават еден ден пред да се сервират.