Испечати

Сладолед со моркови и ѓумбир

Сладолед со моркови и ѓумбир

Состојки

  • 500 гр. моркови
  • 2 чаши слатка павлака
  • 1 чаша млеко
  • 3 жолчки
  • 50 гр шеќер
  • 50 гр мед
  • 1 голема лажица ѓумбир (ако сакате може и повеќе)
  • 2 ванилин шеќер
  • 1/3 мало лажиче цимет

Подготовка

Морковите се варат и се блендираат.
Во еден сад се ставаат жолчките, шеќерот, медот, солта и ванилата и се матат (како за торта). На оган се става млекото и 1 чаша слатка павлака и се загрева, пред да зоврие се тргнува од оган, жолчките додаваат во млекото. Целата смеса се става на оган и се вари за да се добие крем, на кремот му се додава пирето од моркови, циметот и ситно ренданиот ѓумбир, смесата се вари уште неколку минути и се тргнува од оган.
На топлата смеса се додава уште едната чаша слатка павлака и се остава половина час да излади.
Смесата се става во кутија и се замрзнува.