Испечати

Чоколаден колач без миксер - Gateau au chocolat fondant

Чоколаден колач без миксер - Gateau au chocolat fondant

Состојки

  • 200 гр црно чоколадо за готвење
  • 200 гр путер
  • 5 јајца
  • 1 лажица брашно
  • 150 гр шеќер
  • 2 лажички какао

Подготовка

1. Во сад на оган го ставаме чоколадото и путерот да се стопат. Ги додаваме шеќерот и какаото, мешаме додека да се растопи.
2. Смесата ја оставаме да се излади. Откако ќе се излади во неа едно по едно ги додаваме јајцата. После секое додадено јајце мешаме додека смесата не се изедначи. Го додаваме и брашното.
3. Смесата ја ставаме во округли калап бр. 24 претходно намачкан со маргарин. Печиме на 180 степени 30 минути.
4. Откако ќе се излади ја посипуваме со шеќер во прав.