Испечати

Бумбар ќофте

Бумбар ќофте

Состојки

 • 500 гр. мелено свинско месо
 • 1 фант за ќофтиња
 • 70 мл. вода
 • 100-150 г. ориз
 • 1 главица кромид
 • 2 моркови
 • 1 голема конзерва домати
 • 1 чаша бело вино
 • 1 мала лажичка шеќер
 • 1 зеленчукова коцка
 • 1 голема лажица црвен пипер

Подготовка

Фантот се раствора во 70 мл. вода и се остава 5 минути, потоа се додава на месото, исто така се додава и половина од оризот. Од смесата се формираат ќофтиња.
Ќофтињата се пржат во загреано масло, се вадат настрана за малку, потоа во истото масло се пржи ситно исечканиот кромид, се додаваат и морковите. Откако ќе се пропржат морковите и кромидот се додаваат доматите, виното, 1 чаша вода и на крајот зачините. Ќофтињата се враќаат и се додава останатиот ориз. Се готви на тивок оган додека се свари оризот и морковите.
По потреба се додава вода.