Испечати

Фант мешавина за ќофтиња

Фант мешавина за ќофтиња

За фантастични ќофтиња

Фант ќофте, содржи се што ви треба за да се подготви ова популарно јадење.

Вкусни и сочни месни топчиња кои ги сакаат децата, но и возрасните, кои се приготвуваат со или без ориз, со Фант ќе биде уште полесно и побрзо да се подготват.

А сега побрзајте кон кујната да ги подготвите најдобрите ќофтиња досега! 

Брза и едноставна подготовка • Можност за поширока примена на производот за различни видови ќофтиња

Подготовка / Состојки

Пченично брашно, кујнска сол, сушен кромид, пченкарен скроб, засилувач на вкус (мононатриев глутаминат), јајца во прав, лук, црн бибер, слатка зачинска пиперка, лист од магдонос, палмино масло. Може да содржи млеко и целер во трагови.

За подготовка на 4 порции потребно е 500 г мелено месо. Содржината на кесичката растворете ја во 100 мл млака вода и оставете го да отстои неколку минути. На меленото месо додадете го подготвениот Фант и добро промешајте. Обликувајте ќофтиња и ставете ги во подготвениот  сос од домати. Доколку сакате да подготвите ќофтиња со ориз, во мешавината на месо и Фант додадете околу 100 г ориз.

Начин на чување: на суво место на собна температура.

Рок на траење: 12 месеци.

Пакување: вреќичка 60 г

Хранливи вредности

  • Енергетска вредност 280 ккал / 1186 kJ
  • Маснотии 2.1 г
  • - Заситени масни киселини 0,7 г
  • Јаглехидратите 56 г
  • - Шеќери 15 г
  • Протеини 9.2 g
  • Сол 25,5 г

Извор: Подравка д.д.на 100 г производ