Испечати

Ролат со ајвар

Ролат со ајвар

Состојки

  • 3 јајца
  • 3 лажици брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 3 лажици ајвар
  • 100 мл јогурт
  • 250 мл кисела павлака
  • 100 гр шунка
  • 150 гр кашкавал
  • 50 гр печурки

Подготовка

Во длабок сад со миксер изматете ги јајцата со јогуртот. Додадете ги брашното и прашокот за печиво. На крај, ставете го ајварот и убаво измешајте. Смесата претурете ја во тава за печење обложена со харија за печење. Не го печете тестото во тавче од рерна, туку во помало. Печете го во рерна загреана на 230 целзиусови степени, околу 20 минути. Кога ќе биде тестото печено, завитакјте го во влажна кујнска крпа. За тоа време направете го филот мешајќи ги сите состојки предвидени за фил. Кога тестото ќе се олади и омекне, отворете го и премачкајте го со филот. Завиткајте го во ролат и исечете го на парчиња.