Испечати

Овошни мафини

Овошни мафини

Состојки

  • 400 гр бело брашно
  • 200 мл млеко
  • 10 гр пециво
  • 1/2 лаижче сода бикарбона
  • 300 гр шеќер
  • 2 јајца
  • 4 лажици маслиново масло
  • 200 гр боровинки (ставете што сакате )

Подготовка

Се матат јајцата со шеќерот. Брашното, пецивото и содата се помешуваат. Откако јајцата се убаво изматени додадете го млекото и маслиновото масло. Исклучете мискерот, па додадете го брашното. Мешајте со лажица и додавајте од овошјето. Јас измешав, некои ги направив со кандиран цитрон, други со боровинки. Префрлете ја смесата во калапчиња и наросете врз нив по малку од овошјето. Печете во загреана рерна но намалете ја сега на потивко да се печат. Печените овошни мафини се повкусни откако ќе изладат. На здравје