Испечати

Видео рецепт: Буритос во сос

Видео рецепт: Буритос во сос

Состојки

 • За ФИЛ ќе ви треба:
 • 1 главица кромид средна големина
 • 5 чешниња лук
 • 2-3 феферони
 • 500 гр. мелено говедско месо
 • мелен ким, сол и бибер
 • 100 гр. кечап
 • 1 лажица сенф
 • За СОС ќе ви треба:
 • 1 лажичка чили во прав
 • 500 мл. доматен сос
 • ким, сол, половина лажичка шеќер и оригано
 • Ќе ви треба и:
 • кашкавал Ајдамер
 • Начо чипс

Фичо ќе прави Буритос со пикантен фил со месо, во зачинет доматен сос, со рендан мек кашкавал.

Подготовка

Чекор 1: На оган ставете ја Вок тавата да се загрее. Додадете ги исецканите кромид, лук и феферони. Количината на фефероните прилагодете ја според вашиот вкус. Додадете го месото и зачините. Потоа додадете го доматниот сос и сенфот. Динстајте додека да добиете хомогена смеса. Откако ќе се приготви, оставете го на рингла на тивко за да се одржува топлината.

Чекор 2: Во садот за сос ставете ги состојките за сосот и варете тивко додека не згусне.

Чекор 3: Секоја тортиља загрејте ја на тавче, полнете ја и веднаш сервирајте.

Чекор 4: На крај изрендајте кашкавал Ајдамер.

СОВЕТ: За декорација и комплетирање на вкусот користете тортиља чипс.