Испечати

Слатки ачми

Слатки ачми

Состојки

  • 1кг брашно
  • 2 белки
  • 1 чаша зејтин
  • 1 квасец
  • 6 лажици шеќер
  • 1 лажиче сол
  • 3 чаши млеко
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 маргарин

Подготовка

Млекото се загрева да биде топло додека можете да го држите прстот во него. Потоа во него се додава квасецот, шеќерот и 1 лажица брашно и оставете да стаса.Откако ќе стаса квасецот се мешаат сите состојки и тестото се остава тестото да стаса.
Откако тестото ќе стаса се зема две топчиња и се прават ачми. Ачмите се редат во плех и се оставаат пак да стасаат. Потоа се мачкаат со жолчка, со четкичката се мачкаат и со вода, се става сусам или ким,по ваша желба,потоа се става по 1 парче маргарина одозгора и се печат на 200 степени о зависност од рерната.