Испечати

Варено јајце поховано со компир и спанаќ

Варено јајце поховано со компир и спанаќ

Состојки

  • 3-4 компири
  • 200гр спанаќ
  • 1 јајце, сол и зачин
  • 100гр празла
  • 5-6 варени јајца (или по потреба)

Подготовка

Компирот сварете го, спанаќот обарете го.
Откако ќе се свари компирот, изгмечете го со вилушка и додадете го спанаќот, претходно исцеден од водата и ситно исецкан.
Додадете зачин, сол и малку бибер.
Ставете го и јајцето и измешајте се заедно. Ако е премногу течна смесата додадете уште варен компир.
Со смесата обложете го вареното јајце од сите страни. Истата постапка повторете ја со сите јајца додека има смеса. Инаку од истата можете и ќофте да си направите.
Пржете на поголема количина загреано масло.
Многу вкусно......