Испечати

Пилешки џигер

Пилешки џигер

Состојки

  • 500 гр пилешки џигер
  • 1 главица кромид (средна)
  • 2 чешниња лук
  • 50 мл бело вино
  • 50 мл вода
  • 1 лажичка мешан зачин
  • 1/2 лажичка сол
  • за пржење масло

Подготовка

Кога станува збор за џигер омилен ми е пилешкиот и тоа подготвен на овој начин.
Во тава на загреано масло го ставаме претходно исецканиот кромид и пропржуваме додека не омекне, а потоа го додаваме исецканиот лук. Кога ќе се испржи и лукот т.е кога ќе ја смени бојата го додаваме и претходно измиениот џигер, виното и водата. Садот го затвараме со капак и оставаме да вари на тивко околу 10 мин. Потоа го тргаме капакот и продолжуваме со варење се додека виното и водата не испарат, а потоа го додаваме мешаниот зачин и солта и пропржуваме околу 5 мин.НА ЗДРАВЈЕ!