Испечати

Бомбици со јаболка и сок од боровинки

Бомбици со јаболка и сок од боровинки

Состојки

  • 300гр сок од боровница
  • 50 гр+/_ шеќер
  • 4 (благи) јаболки
  • 400гр бискоти
  • 1 лажица цимет

Подготовка

Сокот од боровница го ставаме да се загрее заедно со шеќерот.
Во меѓувреме јаболките ги рендаме.
Откако сокот почне да зоврива ги додаваме јаболките и оставаме малку да провријат. Вадиме од оган и го додаваме циметот. Промешуваме.
Бискотите ги кршиме со раце и ги додаваме во јаболките.
Мешаме смесата да се соедини.
Со раце правиме топчиња, ги валкаме во кокос и ги ставаме во фрижидер да се стврднат.