Испечати

Пијалок - прва помош во борба против вирус, грип и настинка

Пијалок - прва помош во борба против вирус, грип и настинка

Состојки

  • Прва опција
  • 3 лимони
  • 1 мало лажиче сода бикарбона
  • Втора опција
  • 3 киви
  • 1 мало лажиче сода бикарбона

Подготовка

Со овој пијалок се кренав на нозе за 24 часа, а бев тежок крш. Се користат овошја богати со витамин Ц, бидејки содата бикарбона помага витаминот подобро да се искористи.

Сокот од три лимони ставете го во поголема чаша или тегла и додадете ја содата. Ќе почне многу да пени. Пената со лажица сркајте ја, а со сокот направете гаргара (ако ве боли грло) и испијте го.
Истото ова се прави и со три пасирани киви, што имате по дома или што ви е повкусно. Јас немав лимони кога настинав, ама кивито ми спаси живот :) (главна фотографија)

Ова се повторува по три пати на ден. Значи, вкупно 9 лимони или киви.
Се пие додека имате потреба.