Испечати

Пита со ослич (посно)

Пита со ослич (посно)

Состојки

  • 500 гр брашно
  • 200-300мл вода
  • 1 квасец
  • 1 лажиче сол
  • 1 филџанче масло
  • Фил
  • 500гр ослич
  • 250гр. праз
  • 150мл кисела вода , малку масло и бибер

Подготовка

Тестото се меси и се остава да стаса. Кога ќе биде стасано поделете на повеќе топчиња.(отприлика 5-6 зависи колкаво тавче)
Празот исецкајте го и запржете. Додадете го обарениот ослич, исцепкан на парчиња.
Од топчето расукајте кора (колку можете потенко)
Ставрте ја во намрсена тава. Попрскајте ја со масло и кисела вода и ставете од филот. Повторувајте ја постапката со останатите кори и фил. На последната кора само попрскајте со масло и кисела вода и наросете сусам.