Испечати

Шпагети со пилешко

Шпагети со пилешко

Состојки

  • 250гр шпагети
  • 1 парче пилешки стек
  • 50гр шампињони
  • 1-2 млади кромидчиња
  • 50мл сос од домати
  • 50гр кашкавал

Подготовка

Шпагетите и стекот ги ставаме заедно да се варат.
Кромидот ситно го сецкаме и го ставаме да се запржи заедно со печурките. Го додаваме и сосот и тргаме од оган.
Кога ќе се сварат шпагетите и стекот, ја цедиме водата. Стекот го ситниме на парчиња, го мешаме заедно со шпагетите и сосот со кромид и печурки. Го рендаме кашкавалот и него го додаваме и мешаме состојките да се соединат.
Во намрсено калапче ги ставаме шпагетите да се печат на 200 степени додека не заруменат.
(Инаку беше спремано за ролат-ќе видите во дополнителни фотографии, ама јас не можев да чекам да се излади..хахахха)