Испечати

Печено пиле на сол

Печено пиле на сол

Состојки

  • 1,2кг. пиле(свежо или целосно одмрзнато)
  • 1 шака сол

Подготовка

Малку состојки за убаво печено пило со крцкава кожа. Одамна измеркано од интернет и конечно пробано.
Подготовка.
Пилето убаво измиено, исцедено или избришано со кујнска крпа.
Во тавата за печење на дното ставете една шака сола и врз неа обложете го пилето со градите надоле.Убаво притиснете да налегне убаво.
Рерната вклучетеа на 180 степени и заборавете ја час и половина со вклучен вентилатор.
Послужете со компир пире и сезонска салата.
Добар апетит!!!