Испечати

Шпагети со туна (посно)

Шпагети со туна (посно)

Состојки

  • 1 конзерва туна
  • 1 паковање шпагети
  • 2-3 чешниња лук
  • 100-150 мл сос од домати
  • 7-8 маслинки

Подготовка

Исецкајте го ситно лукот. Од конзервата туна, истурете го маслото и во истото запржете го лукчето.
Додека го правите тоа шпагетите нека се варат.
Маслинките и нив исецкајте ги и додадете ги во маслото од туна со лукче.
Ставете го и сосот. Јас не ставив зачин, бидејќи маслинките се солени. Извадете од оган.
Откако ќе се соединат состојките додадете ја и туната исто на поситни парчиња.
Промешајте и ставете ги и шпагетите во сосот.