Испечати

Голема палачинка

Голема палачинка

Состојки

  • 250 г брашно
  • 4 јајца
  • 1/2 лајце сол
  • 1 лажица шеќер
  • 8 дл млеко
  • 50 г путер

Подготовка

Се меша брашно, шеќер, сол, се додава млекото и на крај јајцата. Се меша се убаво. Се става путерот во плех и плехот во рерна за да се стопи путерот. Се вади плехот и се истура смесата во плехот. Се меша со лажица за да се измеша путерот со смесата.
Се пече во загреана рерна на 200 степени 20 до 30 мин. Може да се мачка цела со мармалад и да се свитка како ролат или само да се сече на делови се поросува со шеќер прав и се сервира со мармелад и свежо овошје.