Испечати

Макарони со сос

Макарони со сос

Состојки

  • 2 пакетчиња макарони
  • 300 грама печеница
  • 1000 грама печурки
  • 1 литар неутрална павлака за готвење

Подготовка

Во тенџере се ставаат макароните да се варат додека се варат може да се прави сосот.
Се сецка печеницата и се става во тенџере со масло да се пропржи после неколку минути се сецкаат печурките и се додаваат со печеницата да се пропржат неколку минути. Потоа се додава павлаката и се става со печеницата и печурките. Се меша неколку минути на оган и се трга се додава сол и црн пипер по желба. Се надевам дека ќе ви се допадне .. Добар апетит !