Испечати

Зеленчуково рижото

Зеленчуково рижото

Состојки

  • 300 гр ориз
  • 2 кромида
  • 2 моркови
  • 1 тиквица
  • 300 гр свежи шампињони
  • 100 гр брокула
  • 1 зеленчукова коцка за супа

Подготовка

Прво ги сечеме печурките на тенки листови и ги пржиме на малку маслиново масло. Откако ќе се испржат ја додаваме тиквицата исечена слично како печурките.
Во друга тава пржиме кромид исечен на покрупно, додаваме сецкан морков и испржените печурки и тиквицка. Запржуваме убаво и зачинуваме па го додаваме оризот. Смесата ја префрламе во тава за печење и налеваме 600 мл супа од коцка. Одозгора ја додаваме и брокулата и печеме 30 мин на 220 степени