Испечати

Бушавци од готови кори

Бушавци од готови кори

Состојки

  • 250гр танки готови кори
  • 250мл кисела вода
  • 1/8 коцка квасец
  • 1/2лажиче сол
  • 40мл масло
  • 150гр урда или сирење
  • 1 рака сецкана коприва
  • 1 јајце

Подготовка

Брз доручек

Прво корите ( јас имав 10 кори) ги сечев на 3 ленти, па секоја лента уште на 3 пати.
Калап за мафини прво со четка се намрсува со масло.
Во една зделичка се соединуваат сите состојки за филот, без да се чека квасецот да втаса.Потоа во секое дупче се става по 1 парче од корите.
Се става по 1 лажица од филот.
Се гужва едно парче кора, оди во средината, 1 лажица фил, па кора, фил, се додека не се истроши материјалот.
При работата убаво да се гледа да не останат суви коричките.
Нежно краевите се завиткуваат на внатре се наросува сусам и се печат 30 минути на 180 степени.