Испечати

Крем чорба од прокељ, брокула и аспарагус

Крем чорба од прокељ, брокула и аспарагус

Состојки

 • 2 средни компири
 • 3 средни моркови
 • 2 средни главици кромид
 • 300г брокула
 • 300г прокељ
 • 200г свеж или мариниран аспарагус(јас користев мариниран)
 • 2 чешниња лук
 • 2 гранчиња ловоров лист
 • бел бибер во зрна
 • 3,4 листови пршута за декорација
 • по желба био зачин
 • по желба масло
 • по желба сол
 • 1 лажичка путер

Подготовка

Компирот, кромидот, морковот, дршките од брокула, лукот исечени на крупно, заедно со ловоровиот лист и белиот бибер во зрна ги вариме во вода зачинета со 1 коцка за супа околу 30 минути. Вака обарениот зеленчук го блендираме, но претходно ги одстрануваме листовите од лорбер. На тава со малку путер ги пропржуваме прокељот и брокулата и аспарагусот доколку е во свежа форма. Додаваме малку вода и динстаме само неколку минути. Посолуваме и зачинуваме. Изблендираниот зеленчук го истураме во тенџере ставаме маслиново ладно цедено масло и ги истураме прокељот, брокулата и аспарагусот исечени на сакана големина. Вариме да се соединат состојките 5 минути. Сервираме со 1 тенок лист пршута и свеж магдонос. Добар апетит.