Испечати

Лесна овошна торта

Лесна овошна торта

Состојки

  • 1 маргарин
  • 2 јајца
  • 200гр шеќер во прав
  • 25 бискоти
  • 3 праски

Подготовка

Оваа торта обично летно време си ја правам, ама праски има и од компот сега, па може и сега да се прави.
Од јајцата ги оделуваме жолчките од белките.
Маргаринот го матиме со жолчките и со шеќерот во прав.
Бискотите ги мелеме и ги додаваме во смесата и сето заедно се мати со миксер.
Праските ги пасираме, ги додаваме во смесата и промешуваме со лажица.
Од тестото може да си направите каква сакате форма.
Се става во фрижидер да се стврдне.
Кога ќе ја извадите од фрижидерот изматете ги останатите белки, направете шам и украсете.