Испечати

Крокети од компири со свински врат и кашкавал

Крокети од компири со свински врат и кашкавал

Состојки

  • 1 кг компир
  • 30 гр маргарин
  • 1 јајце
  • 100 гр кашкавал
  • 100 гр свински врат
  • 100-200 гр брашно
  • 100-200 гр презла
  • 100-200 гр сусам
  • 3 јајца

Подготовка

Компирите се варат во солена вода.
Откако ќе се сварат се пасираат и се додава веднаш маргаринот и се размешува за да се стопи.
Откако малку ќе се подизлади смесата се додава јајцето, вратот и кашкавалот и се промешува повторно за да се соединат.
Од смесата се прават топчиња, јас си ги набрашнив рацете додека ги формирав топчињата бидејќи се лепи смесата.
Топчињата прво се валкаат во брашно, па во јајце па во измешаните презла и сусам и се пржат во поголема количина на масло.
Јас ги пржев во тенџере, тесно а високо.
Од оваа смеса мене ми излегоа 35 крокети.