Испечати

Чоко мафини со вишни

Чоко мафини со вишни

Состојки

 • За мафините
 • 8 јајца
 • 400 гр шеќер
 • 300 гр сечкани и мелени ореви
 • 400 гр кокос
 • 5-6 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 5 лажици џем од зрели смокви
 • 1 лажица какао
 • 10 чоколадни бананчиња
 • 10 0 гг сечкано чоколадо
 • 30-тина вишни потопени во рум
 • За фил
 • 800 мл млеко
 • 12 лажици шеќер
 • 2 пудинга од јагода или малина
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр бело чоколадо
 • Останато
 • 2 шлаг пени

Подготовка

За мафините
1. Се матат јајцата со шеќерот и во нив се додаваат оревите, кокосот, џемот, чоколадото и брашното со печивото.
2. Смесата се дели на два дела и во едниот се додава какаото.
3. Хартиените корпици се редат во плех од рерната и се полнат пола од белата и пола од кафената смеса ( се остава по 1 прст простор, не се полнат до горе корпиците за да има каде да нарасне тестото)
4. Бананчињата исечкани на коцки покрупни се додаваат во смесата за мафини и по една вишна претходно потопена во рум
5. Се печат на 180 степени
Фил
1.Се вари пудингот и на крај се додава чоколадото да се растопи во врелиот пудинг
2.Откако ќе се излади се додава матениот маргарин

Мафините изладени се филуваат и одозгора се става шлаг и се посипува со чоколадни трошки
Излегуваат 32 мафини