Испечати

Селско со соја, печурки и доматен сос (посно)

Селско со соја, печурки и доматен сос (посно)

Состојки

  • 200 гр соја
  • 1/2 кг печурки
  • 500 мл доматен сос
  • 3 глави кромид
  • зачини сол, мешан сув зачин, црн пипер, ловоров лист, оригано и магданос

Подготовка

Сојата се вари, се цеди од водата што ја впила и се сецка на мали коцки.
Кромидот се сецка и се става да се запржи малку, потоа се додаваат печурките и се запржуваат заедно со кромидот. Се додава сојата и таа се запржува заедно со кромидот и печурките и се додава доматниот сос, се остава да се крчка. Се зачинува со сол, мешан сув зачин, црн пипер, ловоров лист, оригано и магданос. Кога ќе се згусти сето тоа се трга од оган.