Испечати

Рижото со ракчиња

Рижото со ракчиња

Состојки

  • 250 грама ориз
  • 250 грама ракчиња
  • 200мл бело вино
  • 1 лимон
  • масло црн бибер лук сол

Подготовка

Во вок тава на загреано масло запржете го ситно исецканиот лук. Во тенџере подгответе го бујонот. Во тавата со лук додадете го оризот и кратко пропржете. Потоа додадете го белото вино и оставете да крчка на тивок оган.Кога ке испари виното со црпакла додајте малку од бујонот, и таа течност кога ќе испари додајте нова од бујонот. Прзете со повремено мешање. На крајот додадете ги ракчињата и сокот од лимон. Оваа е одличен ручек за оние кој го сакат киселкастиот вкус.
На здравје