Испечати

Салата (намаз) со модар патлиџан

Салата (намаз) со модар патлиџан

Состојки

  • 1 печен модар патлиџан
  • 3-4 лажици павлака
  • 2 чешниња лук
  • 50 грама ореви
  • 1 лажица маслиново масло
  • Сол и бибер по вкус

Подготовка

Лукот истолчете го со сол додека да стане како паста. Потоа додадете ги оревите и продолжете со толчење. На крај додадете го модриот патлиџан. По желба може да оставите и покрупни парчиња од оревите и патлиџанот. На крај ставете го маслиновото масло, бибер по вкус и павлаката, па промешајте додека салатата да се изедначи.

Побрз начин на припрема е сите состојки да ги ставите во блендер, па ќе добиете убав намаз.

Салатата (намазот) ќе биде повкусен ако модриот патлиџан е печен на дрва.