Испечати

Видео рецепт: Мус од лимон на чоколадна основа

Видео рецепт: Мус од лимон на чоколадна основа

Состојки

 • За МУСОТ ОД ЛИМОН ќе ви треба:
 • 8 јајца
 • 3 лажици бел кристал шеќер
 • 4 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици путер
 • кора од еден лимон и сокот
 • 10 бисквити
 • За ЧОКОЛАДНИТЕ МАФИНИ ќе ви треба:
 • 120 гр. путер
 • 120 гр. чоколадо за готвење
 • 110 гр. шеќер во прав
 • 6 лажици брашно
 • 2 цели јајца
 • 2 жолчки

Фичо ќе направи Мус од лимон, сервиран на основа од чоколадни мафини.

Подготовка

Чекор 1: Одвојте ги белките од жолчките. Белките матете ги со белиот кристал шеќер, а жолчките ставете ги на пареа со кафеавиот шеќер. Во жолчките додадете и 2 лажици путер. Во белките додајте го сокот од лимон лажица по лажица и кората.

Чекор 2: Во друг сад изматете го маскарпонето. Иситнете ги бисквитите во блендер додека не станат брашнести.

Чекор 3: Соединете ги белиот и жолтиот крем и додадете го брашното од бисквити. Кремот оставете го во фрижидер да отстои околу 2 часа.

Чекор 4: Загрејте ја рерната на 220 степени и подгответе калапи за 12 мафини.

Во сад за матење ставете го путерот исечен на коцки и чоколадото за готвење, исто така искршено на мали коцки. Додадете го шеќерот во прав и мешајте додека не се изедначи смесата.

Чекор 5: Оставете ја смесата да отстои на собна температура, па додадете 2 цели јајца и 2 жолчки.

Постепено додадете го брашното и мешајте со жица внимателно за да не се создадат грутки.

Печете во калапите од 7 до 10 минути во зависност од рерната.

Чекор 6: Пред сервирање, врз секој изладен мафин ставете од мусот со лимон.

СОВЕТ: Мусот од лимон може да се сервира и сам, во чаша за десерт и да се послужи ладен.