Испечати

Печени тиквички со павлака

Печени тиквички со павлака

Состојки

  • 2 парчиња тиквичка
  • 500 мл кисела павлака
  • 2 чешниња лук

Подготовка

Тиквичките се мијат и се сечат на кришки, па се ставаат на електричната фестиво делиманова тава и се печат на три капки зејтин. Откако ќе се оладат се редат во овална подлабока чинија и се зачинуваат со малку сол, магдонос и се премачкуваат со павлака. Постапката се повторува се додека имате тиквички и павлака, се завршува со павлака и соодветна декорација.