Испечати

Рафаело коцки со слатко од јагоди

Рафаело коцки со слатко од јагоди

Состојки

 • за тестото
 • 6 белки
 • 6 лажици шекер
 • 1/2 пециво
 • 100гр. кокосово брашно
 • 6 лажици брашно
 • за прелив на тестото
 • 250мл. топло млеко
 • за фил
 • 6 жолчки
 • 3 пудинзи од ванила
 • 150гр. шекер
 • 700мл. млеко
 • 2 ванили
 • 1 маргарин
 • слатко од јагоди по потреба
 • кокос по потреба
 • 2 кесички шлаг крем
 • 1500гр.мл. ладно млеко

Подготовка

Најпрво го правиме тестото. Белките ги биеме во цврст снег заедно со шеќерот. Го исклучуваме миксерот и ги додаваме брашното, пецивото и кокосот и мешаме со дрвена лажица. Тестото го истураме во намрсен калап и печиме на 180 степени околу 20 минути. Кога ќе се испечи и малку се излади го преливаме со топлото млеко. За подготовка на филот најпрво ги биеме жолчките со миксер на пареа и ги додаваме во млекото во кое сме ги раствотиле пудинзите и шеќерот. Вариме на тивок оган додека не добиеме убава густина и оставаме филот да се излади. Ладен го биеме со маргаринот. Пре да филоваме тестото го мачкаме со еден слој слатко и потоа го нанесуваме филот. Врз филот ги нанесуваме двата шлага и над нив наросуваме кокос.На здравје !!