Испечати

Чорба со копани и павлака

Чорба со копани и павлака

Состојки

  • 4-5 копани
  • 1 главица кромид
  • 1 морков
  • 100мл павлака
  • 1 лажиче сол,зачин,бибер
  • по потреба/желба вода

Подготовка

Кромидот и морковот ги сецкаме ситно и ги ставаме да се пропржат малку, па ги додаваме и копаните и тие малку да се запржат.
Додаваме вода околу 300 мл, за копаните убаво да сварат. Откако копаните ќе бидат убаво сварени (ако треба додавајте вода) додадете ја павлаката и зачинете. Ако сакате погуста чорба оставете водата повеќе да изврие, да остане околу 100 гр вода (барем малку вода да има) па тогаш додадете ја павлаката, ќе испадне погуста чорба.