Испечати

Филувана тиквица

Филувана тиквица

Состојки

  • 2 млади тиквици
  • 2 главици кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица павлака
  • 1 лажица пармезан
  • 2 лажици крем сирење
  • 1 лажица сецкан магдонос
  • 1 патлиџан

Подготовка

Тиквиците се мијат и се сечат на кругови.
Се длабат во средината и се редат во тавата.
Јас подготвував во земјената тава.
На страна во сад се пржи ситно сецканото лукче и кромид.
Се додава и средишниот делна тиквето, а потоа и ренданиот патлиџан.
Се остава да испари сокот од патлиџанот.
Се зачинува.
Се трга од оган и се додава павлаката која претходно ја помешавме со пармезанот и босилекот.
Промешуваме и ги полниме тиквиците.
Попрскуваме со маслиново масло и ставаме во рерна околу 30 минути на тивко.
Прекрасен ручек. На здравје