Испечати

Колач со јаболка и мед

Колач со јаболка и мед

Состојки

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 125мл. зејтин
 • 125мл. млеко
 • 2 јаболка
 • 3 лажици мед
 • 3 лажици брашно
 • 4 лажици гриз
 • 100гр. кокос
 • 1 прашак за пециво
 • 300гр. сецкани кори за баклава
 • малку цимет
 • шербет
 • 500гр. шеќер
 • 750мл. вода

Подготовка

Колачот е убав и вкусен многу наликува на баклава со јаболка.
Подготовка
На почеток ги матиме јајцата заедно со шеќерот. Во нив го додаваме зејтинот, медот и млекото мешаме со шпатула. Јаболката рендана ја додаваме во смесата. Сувите состојки ги мешаме и нив ги додаваме во смесата заедно со пецивото и сецканите кори. Целата смеса ја сипуваме во малата ростер тава. Печеме на 200степени триесетина минути.
Шербетот го вариме десетина минути и жежок го додаваме во ладното тесто. Сечеме коцки по желба и посипуваме со кокос.
Добар апетит!!!