Испечати

Јајчаник

Јајчаник

Состојки

  • 500гр домашни кори(јуфки)
  • 500мл млеко
  • 5 јајца
  • сол
  • масло за јадење

Подготовка

Ова јадење го одбележа моето детство....

Корите(јуфките) се ставаат во тава во која има ставено масло за јадење. Во веќе загреана рерна се потпечуваат.
Во меѓувреме се матат јајцата со млекото и сол по желба.
Потпечените кори се поливаат со смесата од јајца и млеко.
Се печи околу 30 минути.

Забелешка - Јајчаникот сите го прават така што во смесата додаваат сирење. Јас не јадам сирење, па ние го правиме без, и потоа го јадиме со таратор, павлака или сирење, тие што јадат....