Испечати

Пица мусака

Пица мусака

Состојки

  • 4 варени компири
  • 1оо мл млеко
  • 250гр кашкавал
  • 250гр салама
  • 3 јајца
  • 100 мл кечап
  • 1 лажиче уригано

Подготовка

Варените компири ги сечиме на кругови и ги редиме во намрсен огноотпорен сад.Јајцата се матат со виљушка и во нив се додава млекото.Заедно измешани се тураат врз компирите.Се ставаат во рерна малку да се потпечат додека се формира одозгора кора.Потоа се мачка со кечапот.Над него се додава ренданата салама, па ренданиот кашкавал.На крајот одозгора се става уриганото.Повторно се враќа во рерна додека кашкавалот се стопи.