Испечати

Чорба со брокула

Чорба со брокула

Состојки

 • 300гр брокула
 • 1 сецкан морков
 • 1/2 корен пашканат
 • 1/2 корен целер и листови целер
 • 1-2лажици маслиново масло
 • 70гр фиде или друга тестенина за супа
 • 1 коцка за супа
 • вода,сол,бибе,зачин,малку мелен ким
 • за зачинување
 • 1 јајце
 • 100 гр кисело млеко
 • 100 мл јогурт
 • сок од половина лимон

Подготовка

На загреано масло се пропржува морковот, па се додават целерот и пашканатот.
Се налива вода, се додава коцка за супа или само зачин, бибер, сол, тестенините и се остава да вари околу 15 минути.
Се додаваат листовите целер и пред крај се додаваат цветовите брокула.
Се варат само 1-2 минути како не би ја смениле убавата зелена боја и не би го изгубиле хранливото својство.
На страна во тајнир се соединуваат сокот од лимон, јајцето, јогуртот и киселото млеко.
Убаво се промешуваат со вилушка.
Со црпалка за супа од тенџерето внимателно се тура 1-2 црпалки во тајнирот, се промешува и внимателно со постојано мешање се се истура во тенџерето, како јајцето не би се подварило.
Се сервира.