Испечати

Салата од краставици - полжавчиња

Салата од краставици - полжавчиња

Состојки

  • 1 краставица
  • 1/2 лимон
  • 2 парчиња леб
  • 4 лукчиња
  • сол, копар, масло за јадење

Подготовка

Обожавам салата со краставица и лук, па си реков дај да направам малку понеобична варијанта.

Излупената краставица се сече на округли парчиња кои се режат во форма на полжав.

Лукот се толчи заедно со сол, пола исцеден лимон и масло за јадење.

Лепчињата(во мојот случај од квадратните) се сечат на ленти и се печат на тостер. Кога ќе бидат готови се сечат на поситни парчиња.

Исечените парченца печен леб се мешаат со краставицата и се додава смесата од столчениот лук.

На крај се нанесува од копарот.
Јас декорирав со топка павлака и маслинка.

За вкусот, мислам дека нема потреба да пишувам....