Испечати

Бомбици во корнет

Бомбици во корнет

Состојки

  • 10 корнети за сладолед (мали)
  • 200 гр чајни бисквити
  • 50 гр сушена кајсија
  • 50 гр путер
  • 100 гр шеќер во прав
  • за декорирање
  • 100 гр чоколадо
  • по потреба шарени трошки

Подготовка

Ова е повеќе како идеја што може да ја искористите за некој детски роденден или друга забава каде што најмалите ќе се радуваат на ваквиот „сладолед“. За бомбиците можете да искористите било кој ваш омилен рецепт, ова е она што јас го имав во моментот дома, па го искористив.

1. Сувите кајсии ги ставаме во врела вода за да омекнат, па потоа ги блендираме.
2. Чајните бисквити ги мелиме, па ги соединуваме со омекнатиот путер, кајсиите и шеќерот во прав. Доколку е потребно, може да додадете и од водичката во која ги ставивте кајсиите.
3. Од смесата формираме бомбици кои потоа ги потопуваме во растопено чоколадо и ги ставаме во корнетите.
4. Корнетите ги декорираме со шарени трошки.