Испечати

Чизкејк со малини

Чизкејк со малини

Состојки

 • Основа
 • 100гр. мелени ореви
 • 200гр, мелени бисквити
 • 200гр. шеќер
 • 100мл. млеко
 • 125 гр. путер
 • 100гр, бело чоколадо
 • Полнеж
 • 500мл, слатка павлака
 • 5 лажици шеќер
 • 250гр. Маскарпоне
 • Глазура
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 1 лажица екстракт од рум
 • 200мл. вода
 • 5 лажици шеќер
 • 300гр. малини
 • 1 пакетче желатин

Подготовка

Сум пробала многу варијанти на чизкејк и оваа ми е најдобра. Можеби ќе ви изгледа дека има многу постапки, но на крајот ќе уживате во подготвеното.

1. На тивок оган го ставаме шеќерот, путерот и млекото. Во подлабок сад ги мешаме бисквитите, оревите и ренданото бело чоколадо. Кога шеќерот се растопи во смесата со путерот ги тргаме од оган и така со така топлата смеса ги полеваме бисквитите. Месиме до хомогена смеса. Потоа истата ја распоредуваме во калап по желба.

2. Во подлабок сад ги матиме маскарпонето и шеќерот, се додека шеќерот не се растопи. Во друг сад ја матиме слатката павлака до цврст снег, а потоа ги соединуваме двете смеси. И оваа смеса ја распоредуваме во калапот и го ставаме во фрижидер да се стегне.

3. Во тенџере на оган ги ставаме малините, шеќерот, ванилиниот шеќер и водата и вариме со повремено мешање додека шеќерот не се растопи и целата смеса не почне да врие. Ги тргаме од оган и во нив ги додаваме желатинот и екстрактот од рум. Чекаме да оладат до собна температура, но не и да се зацврстат.

4. Чизкејкот го полеваме со глазурата и го враќаме во фрижирдер барем на 1 час за да се стегне.

Уживајте!