Испечати

Непечени чокобисквит коцки со желе бомбони

Непечени чокобисквит коцки со желе бомбони

Состојки

  • 400гр. бисквити
  • 200гр. путер или маргарин
  • 200гр. чоколада за готвење
  • 100гр. мелени ореви
  • 2 жолчки
  • 2 лажици какао
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 2 лажици рум
  • 100гр. желе бомбони
  • 100гр. чоколада за украсување

Подготовка

Брзо едноставно и многу вкусно!!!
Подготовка
1. На тивок огин стопете го путерот, чоколадото, какаото, шеќерот во прав и румот. Додека е жешко измешајте ги и жолчките.
2. Смесата сипете ја врз пола мелени и кршени бисквити и мелените ореви. Целата смеса добро измешајте ја.
3. Изладената половина смеса ја ставаме во калап врз неа редиме желе. Другата половина ја сипуваме врз желето. Повторно ја ладиме, сечеме и на крај растопуваме чоколада со која ги прелеваме коцките.
Добар апетит!!!