Испечати

Омлет со зеленчук и маслинки

Омлет со зеленчук и маслинки

Состојки

  • 6 јајца
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 100 гр. маслинки
  • 100 гр. кашкавал
  • 10-15 мини (чери) домати
  • 40 гр. зејтин
  • на вкус сол, бибер, магданос

Подготовка

Омлет е, но малку поразличен...

Припрема
- Исчистениот кромид и лук исечете ги на не многу ситно. Во тавка испржете ги на зејтин, но само до омекнување, внимавајте да не го препржите.
- Кога омекне, тргнете од огнот, додадете ги маслинките и магданосот. Оставете неколку минутки да олади, додадете ги јајцата, солта и биберот, добро разбркајте со вилушка.
- Во тавката која ќе ја одберете за омлетот поставете хартија за печење, истурете ја јајчената смеса. Додадете одозгора шери доматите или домат исечен на половина, кашкавалот исечен на коцки, ставете да се пече во рерна претходно загреана на 180 степени. Печете додека добие заруменета боја.
Бидејки е навистина добар овој омлет, знам дека ќе уживате во неговиот вкус затоа велам сега само.
На здравје нека ви е!