Испечати

Домашен сладолед со кисела павлака

Домашен сладолед со кисела павлака

Состојки

  • 2 шлаг пена
  • 1 кисела павлака
  • 1 ванилин шеќер
  • 5 јајца
  • 10 лажици шеќер

Подготовка

Белките одделете ги од жолчките и изматете ги посебно. Жолчките ги матиме заедно со шеќерот, потоа им ги додаваме и изматените белки и пак сето заедно го матиме. Ја матиме шлаг пената и ја додаваме киселата павлака. Сето ова заедно се меша со претходната смеса и ставаме во замрзнувач околу 3-4 часа. ( Ние не можевме толку да чекаме ) Може да се додаде и сецкано овошје по желба.