Испечати

Непечени пудинг коцки

Непечени пудинг коцки

Состојки

 • Прв слој
 • 200гр мелени бисквити
 • 100гр кокос
 • 50гр рендано чоколадо
 • Фил
 • 500мл млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 пудинг од чоколадо
 • 125гр маргарин
 • 200мл слатка павлака
 • 100гр мелени или сецкани лешници
 • Ганаш
 • 100мл слатка павлака
 • 100гр чоколадо

Подготовка

1. Најпрво од млекото, шеќерот и ванилиниот шеќер сварете го пудингот и оставете да се излади. Маргаринот пенасто изматете го и соединете го со оладениот пудинг од чоколадо. Изматете ја слатката павлака и неа додадете ја во филот и со миксерот на помала брзина соедините ги и додадете ги лешниците.

2. Мелените бисквити, кокосот и ренданото чоколадо измешајте ги и додадете 5-6 лажици од готовиот фил. Доколку ви е сува смесата слободно може да додадете малку млеко. Со рака или лажица замесете ја смесата и во калап бр. 24 со обрач нанесете ја смесата и убаво распоредете ја.

3. Врз првиот слој нанесете го филот и ставете во замрзнувач малку да се стегне.

4. Слатката павлака загрејте ја малку, никако да проврие и додадете го ситно исецканото чоколадо и мешајте додека се растопи чоколадото, па нанесете врз филот. Јас украсив со чоколадно трошки, а вие можете како сакате.

5. Забелешка - Во првиот слој наместо кокос може да ставете ореви, лешници, бадеми, што сакате исто и во филот, мене моментално тоа ми се најде по дома па тоа и ставив.