Испечати

Ловечки пилешки шницли

Ловечки пилешки шницли

Состојки

  • 800 гр бело пилешко месо
  • 1 главица сецкан кромид
  • 1 сецкан морков
  • 50 гр брашно
  • сенф, бибер, зачин, вода, маслиново масло, оригано или кари
  • 300 гр маринирани шампињони

Подготовка

Еве предлог за вкусен и брз ручек

Најпрво пилешкото месо исечете го на парчиња по ваша желба.
Секое парче извалкајте го во брашно.
На загреано масло се пропржуваат парчињата месо.
Се вадат во тајнир.
На истата маснотија се пропржуваат морковот и кромидот 2-3 минути.
Се додава месото, зачините и се налива со вода колку да се покрие месото.
Се остава да крчка, од брашното ќе си добие само густина и пред крај се додаваат шампињоните.
Со прилог по желба ете вкусен ручек.