Испечати

Чоколадни јајце тортички

Чоколадни јајце тортички

Состојки

  • 180 гр брашно
  • 30 гр какао
  • 1/2 пак. прашок за пециво
  • 130 гр кисело млеко
  • 150 гр шеќер
  • 90 мл оризово млеко со вкус на ванила
  • 60 гр масло
  • 1 лажиче ванила екстракт или рум
  • 40 мл жешка вода
  • бело чоколадо за глазирање

Подготовка

Едноставни, вкусни тортички без јајца, а со таков облик, кои брзо и едноставно се подготвуваат.

Измешајте ги сувите состојки, а потоа додадете ги и останатите. Миксер не ви треба. Можите да мешате со лажица или жица. Откако се добро сте измешале на крај додајте ја жешката вода и повторно убаво измешајте.
Полнете ги предходно намастените калапи со форма на јајце (секако дека можи и обични мафини или пак во вид на куглоф, кекс..) и печете на 180С околу 20на мин (проверете со допир дали се готови)
Изладени, извадете ги од калапите и украсете ги со стопено бело чоколадо.

Доколку немате оризово млеко, слободно можи да го замените со обично.
Екстрактот од ванила можите да го прескочите доколку користите пак оризово, какво што е наведено бидејќи во себе си содржи ванила арома. Во тој случај можи да додадете ванилин шеќер. Кислеото млеко можи да се замени со цврст јогурт (што по мене се едно те исто)