Испечати

Парена торта

Парена торта

Состојки

  • 1ф. масло за јадење
  • 1ф. млеко или вода
  • 12л. шекер
  • 3 јајца
  • 13л. брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1 ванилин шекер

Подготовка

Во длабок сад ги кршиме јајцата ги матиме со миксер го додаваме шекерот продолжуваме со матење го додаваме млекото,маслото,брашното,прашокот за пециво и матиме со миксер додека смесата не се соедини на крај се додава ванилниот шекер и смесата се става во подмачкан и набрашнен плех и се става да се пече.Во меѓувреме го подготвуваме шербетот.Во тенџере на оган ставаме 15 лажици вода,15 лажици шекер 2-3 лажици какао и 1 лажица кафе откако ке заврие шербетот се трга на страна ама да не се олади.Испечената торта се сече на парчиња и се посипува со шербетот, се остава да впие и се сервира по желба може да се украси со хопла,рендано чоколадо или растопено и сецкани ореви.