Испечати

Печен свински бут

Печен свински бут

Состојки

  • 1кг свински бут
  • 1кг компири
  • 1/2кг морков
  • 1/2 филџан зејтин
  • 1 лажичка лен
  • 1 лажичка сусам
  • 5-6 чешниња лук
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица мед

Подготовка

Подготовка
Свинскиот бут го ставаме во тенџере да се вари 45минути.
Компирите и морковите излупени се сечат на поголеми парчиња во нив ставаме бибер, мешан зачин, оригано и чешнињата лук промешуваме.
Во земјен сад ги ставаме компирите и ја сипуваме остатокот од водата и зејтинот во која се вареше месото.
Месото го зачинуваме и премачкуваме со сенф и мед и исто така го ставаме во земјаниот сад.
Вака подготвената тава ја сосипуваме со лен и со сусам и печеме 1час на 180степени.
Сервираме со сезонска салата по желба. Добар апетит!!