Испечати

Посни компир крокети

Посни компир крокети

Состојки

  • 500 гр компири
  • 200 гр брашно
  • 40 гр маргарин
  • 50 мл вода
  • 100 гр посен кашкавал
  • сол по вкус
  • мешан сув зачин, по вкус
  • 150 гр сусам
  • масло за пржење

Подготовка

Овие крокети се одличен додадок кон основно јадење за време на пости, а исто така може и да се направат за некоја празнична трпеза.

1. Компирите ги вариме, ги лупиме, ги пасираме додека се топли и ги додаваме брашното, солта, маргаринот, водата и зачините.
2. Правиме топчиња во кои ставаме по мала коцка кашкавал. Внимаваме да коцката дојде во средина на топчето.
3. Ги валкаме во сусам и ги пржиме во поголема количина масло. Кога ќе се издигнат на површината и добијат светло кафеава боја, веќе се пржени.
4. Ги вадиме и ги ставаме на салфетка, за да ја впие вишокот маснотија од нив.

Посни се ама може и да не бидат посни. Заменете го маргаринот со путер и посниот со мрсен кашкавал.